Artykuły o Tailwind pojawiały się już na blogu

Tailwind – podstawowe informacje

Automatyzacja pinowania z Tailwind

W miesiącu poświęconym narzędziom dla zaawansowanych użytkowników Pinteresta, spojrzymy na funkcje Tailwind przydatne tym, którzy mają duże, rozbudowane profile, dużo treści.

Smart schedule

Czy to ma znaczenie, kiedy pinujemy?

Tak! Ma znaczenie!

Kiedyś (dawno temu!) prezentacja pinów na Pintereście polegała na ich wyświetlaniu zgodnie z czasem publikacji. Lawinowy rozwój tej platformy oraz ogólne trendy personalizacji treści na mediach społecznościowych spowodowały, że również na Pinterest zawitał Smart Feed – wyświetlane Tobie i innym użytkownikom piny są dobierany przez specjalny algorytm, uwzględniający czas publikacji pina, ale i zainteresowania grupy docelowej. W zalewie treści ważne stało się publikowanie o czasie, w którym Twoja grupa docelowa jest aktywna.

Jeśli Twoje treści są publikowane w czasie, gdy jest prawdopodobne, że zostaną pokazane odpowiednim osobom, a osoby te zareagują (przepną, polubią) to Pinterest otrzymuje silny sygnał, że powinni pokazać go teraz, często i większej liczbie osób! Podobnie jak jest to na Facebooku i Instagramie.

Jeśli zamiast tego użytkownicy nie reagują na Twoje piny bo przypinasz je gdy ci, którzy mogą być zainteresowani, nie są na Pintereście, lub szukają czegoś innego w tym momencie, Pinterest bierze to za wskazówkę, że Twoje treści mogą nie być najwyższej jakości.

Ponadto ilość reakcji na dany pin wpływa również na częstotliwość pokazywania przyszłych pinów. Z każdym przypięciem budujesz (w oczach Pinteresta) swoją reputację: osoby tworzącej treści o wysokiej lub niskiej jakości. Dlatego czas publikacji jest ważny nie tylko dla sukcesu tego, co teraz przypinasz, ale także dla sukcesu wszystkiego, co opublikujesz w przyszłości.

Tailwind ma wbudowaną funkcję o nazwie Smart Schedule, która pomaga przypinać, gdy masz największe szanse na zaangażowanie. Smart Schedule na bazie analizy milionów pinów, sugeruje najlepsze czasy na opublikowanie na podstawie branży, konta i aktywności użytkowników. Dla każdego profilu, ten schemat, dzienny i godzinowy może być różny, tak jak różne są tematy i grupy docelowe.

Swój schemat publikacji możesz zobaczyć już w wersji próbnej Tailwind. Po ustaleniu ilości pinów, jakie chcesz publikować dziennie uzyskasz informację,  kiedy będzie to najkorzystniejsze. W Tailwind przygotowujesz piny (ładując je ręcznie lub za pomocą rozszerzenia do przeglądarki), a one potem wg tego schematu publikowane są automatycznie.

W płatnym planie liczba pinów, które mogą być zaplanowane wg najlepszego schematu jest nieograniczona. Nieograniczony jest również czas, możesz zaplanować swoje piny na tygodnie i miesiące naprzód.

 

SmartLoop

Drugą, bardzo przydatną funkcją Tailwind dla dużych profili, funkcją której nie ma obecnie żaden inny program do planowania pinów to looping. Looping to ponowna publikacja przypiętych już kiedyś treści. Jeśli masz treści, produkty powtarzalne, nie starzejące się, to możesz je ponownie publikować po pewnym czasie, na tej samej tablicy, na której były pierwotnie  lub na innych. Stanowi to ogromną oszczędność czasu w tworzeniu contentu.

Technika ta polega na tym, ze oznaczasz już istniejące piny (tworzysz swego rodzaju kolekcję wybranych pinów), a Tailwind publikuje je ponownie wg ustalonego harmonogramu (w pętli). Maksymalnie wykorzystujesz to, co tworzysz, zwiększając zasięg. Przy dużych ilościach treści, fakt, że pin jest powtórzony nie jest praktycznie zauważalne. Zresztą, z uwagi na czas życia pinów, użytkownicy są przyzwyczajeni, ze widzą daną treść więcej niż jeden raz, szczególnie w wąskich niszach tematycznych.

Looping pozwala zatem na dużą regularność, bez nakładu pracy! Pod warunkiem posiadania treści o charakterze evergreen oczywiście. Funkcja ta w mniejszym stopniu sprawdzi się przy treściach czy produktach sezonowych, choć możesz również utworzyć sezonową pętlę, która publikuje zawartość w najbardziej odpowiednich porach roku – co roku!

 

Dodatkowe statystyki

Tailwind umożliwia uzyskania statystyk szerszych niż oryginalnie dostępne na Pintereście. Podczas gdy Pinterest zapewnia analizę kont, w tym najlepsze wyniki i najlepsze wyniki, na podstawie wyświetleń, przepięć i kliknięć, analizy udostępniane przez Tailwind są bardzo szczegółowe, a wielu użytkowników uważa je za bardziej przyjazne dla użytkownika, niż te udostępniane przez Pinteresta. Im dłużej używasz Tailwind, tym bardziej szczegółowe i dokładne będą dane analityczne, ponieważ Tailwind gromadzi dane stopniowo, przez tygodnie i miesiące użytkowania, ale nie wstecz.

Na pulpicie Tailwind możesz monitorować zarówno profil, pojedyncze tablicy i piny (Profile Performance, Boards Insights, Pin Inspektor), jak i aktywność na Pintereście, która jest połączona z Twoją domeną (Twoją witryną: Website Insights, Organic Activity).

Dane pokazywane są w układzie całego profilu, ale także pojedynczych tablic i pojedynczych pinów!

Profile Performance

Boards Insights

Sekcja Boards Insights pokazuje statystyki 7 dniowe dla poszczególnych tablic z Twojego profilu, ale również dla tablic grupowych w których pinujesz (tej opcji nie ma na Pintereście, praktycznie statystyki dla cudzych tablic, w tym grupowych nie są są tam dostępne). Możesz sprawdzić:

 • całkowita liczbę pinów przypiętych w ciągu ostatnich siedmiu dni
  łączną liczbę followersów i liczbę followersów, pozyskanych w ciągu ostatnich siedmiu dni
  całkowita liczba przepięć pinów na tej planszy i liczba przepięć uzyskanych w ciągu ostatnich siedmiu dni
  wskaźnik Virality i wynik Engagement, które są określone przez te same informacje, co w analizie Profile Performance.

Pin Inspector

Szczególnie cenne są informacje dla pojedynczych pinów, gdyż takich nie dostarcza Pinterest:

Na bazie uzyskanych danych możemy od razu wykonać czynności wykorzystujące ponownie/promujące dany pin.

W zakresie ruchu z twojej domeny (Website Insights) możesz sprawdzić dane z ostatnich siedmiu dni, takie jak:

 • liczba nowych pinów na Pintereście z Twojego bloga/STRONY/SKLEPU;
 • łączna liczba wyświetleń tych pinów (liczba wyświetleń pinów w feedzie użytkowników Pinteresta);
 • liczba odwiedzin na Twoim blogu/stronie/w sklepie z Pinteresta (liczba przejść użytkownika Pinteresta na Twoją domenę).

Dane te prezentowane są jako średnia dzienna dla wszystkich trzech powyższych obszarów. Tailwind dostarcza również wykres ruchu do Twojej domeny z Pinteresta w ciągu tygodnia, wyświetlając dane każdego dnia indywidualnie wraz ze strukturą całkowitego dziennego ruchu z Pinteresta.

Ta sekcja prezentuje również wskaźniki:

 • Virality, który wskazuje, ile twoich pinów jest przepinanych;
 • Engagement, który pokazuje, jak dobrze twoi odbiorcy wchodzą w interakcję z twoimi pinami;
 • Engagement (procent), który wskazuje, jak dobrze twoja treść rezonuje z publicznością na podstawie liczby pinów z co najmniej jednym przepięciem.

Jedyną wadą zarówno analizy domeny, jak i profilu wydajności jest to, że dane udostępniane przez Tailwind są ograniczone do ostatnich siedmiu dni dla użytkowników w planie Plus (podstawowy płatny plan, najbardziej popularny wśród blogerów i drobnych przedsiębiorców).

Tribes

Trudno nazwę tej funkcji przetłumaczyć, ale chyba najbardziej adekwatna będzie nazwa Plemię. Tribes, Plemiona to grupy użytkowników Tailwind, które wspólnie gromadzą treści, aby później udostępniać je na Pintereście. Dodajesz swoje treści do takiej grupy i uzyskujesz pomoc dziesiątków czy setek współplemieńców w publikacji tych treści. Ty dzielisz się na swoich tablicach ich treściami, oni – publikują Twoje. Sprzężenie, jakie uzyskuje się przy publikacji pina na wielu tematycznych tablicach jednocześnie jest ogromne.

Czy warto korzystać z płatnej wersji Tailwind dla zaawansowanych?

Tak, uważam, że warto. Przy rozbudowanym profilu, sama funkcja Loop pozwala niemal całkowicie zautomatyzować działania na PIntereście, zapewnić ruch w sklepie, na blogu, bez żadnych dodatkowych działań (jednorazowo możesz ustalić działania na bardzo długi okres).

Nie bez znaczenia, jeśli korzystasz z Pinteresta komercyjnie, są rozbudowane statystyki.

Tailwind jest programem płatnym (9,99 – 15 USD/m-c zależnie od planu). Oferuje jednak darmową wersję próbną. Możesz zaplanować do 100 pinów na Pinterest i 30 postów na Instagramie za darmo, zanim zdecydujesz, czy płatny plan jest odpowiedni dla Ciebie. Nie ma ograniczenia czasowego!

Podany link jest linkiem afiliacyjnym. Jeśli zarejestrujesz się z mojego linka, to jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się na wersję płatną – miesiąc użytkowania Tailwind otrzymasz gratis, a ja otrzymam niewielkie wynagrodzenie.

[siteorigin_widget class=”WP_Widget_Custom_HTML”][/siteorigin_widget]

Zapisz na Pintereście: